10 Sposobów jak dbać o materac dmuchany
Właściwe obchodzenie się z przedmiotem z pewnością sprawi, że materac posłuży swemu właścicielowi o wiele dłużej – aby przedłużyć żywotność materaca, należy zastosować się do kilku prostych zasad, które pozwolą nam uniknąć niepotrzebnych kłopotów.
1. Zawsze zapoznaj się z instrukcją
Pierwszą żelazną regułą, notorycznie ignorowaną przez wielu użytkowników, jest zwyczajne zapoznanie się z instrukcją – dzięki przeczytaniu instrukcji udałoby się uniknąć większości problemów z niewłaściwym użytkowaniem materaców.
Instrukcja zawiera wiele przydatnych informacji, w tym na temat właściwego przechowywania materaca czy bezpiecznych sposobów jego czyszczenia.
2. Ostrożnie rozpakuj zakupiony produkt
Pamiętajmy, że nigdy nie otwieramy opakowania ostrymi narzędziami ani tym bardziej nożem – w ten sposób unikniemy niepotrzebnego niebezpieczeństwa uszkodzenia materaca, które na samym starcie może zakończyć naszą przygodę z materacem dmuchanym.
Wyciągając produkt z opakowania również zachowujemy ostrożność – ważne, by po prostu zrobić to w miarę delikatnie. Samo opakowanie należy zatrzymać, ponieważ w przypadku braku potrzeby użytkowania materaca można umieścić go z powrotem w pudełku, w którym będzie zabezpieczony przed zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi, np. podczas podróży.
3. Przygotuj powierzchnię i przestrzeń dla materaca
Następnie przygotowujemy powierzchnię pod materac i przestrzeń wokół niego – powierzchnia musi być absolutnie czysta i płaska, aby jakiś element nie naruszył materiału materaca. Dobrym i sprawdzonym pomysłem jest profilaktyczne podłożenie pod materac maty albo koca (obowiązkowo podczas campingu!); zwłaszcza w przypadku takich powierzchni jak parkiet.
W pobliżu materaca nie powinny znajdować się jakiekolwiek ostre bądź spiczaste przedmioty, ponieważ w czasie przemieszczenia materaca po mieszkaniu można całkiem nieświadomie przeciąć go o rzecz, która pozornie wydaje się dla niego nie stanowić żadnego zagrożenia, np. o uchwyt od szafki – tego typu błędy w użytkowaniu materaca dmuchanego są wręcz klasyczne (w efekcie czego reklamacje z tego tytułu są odrzucane).
Podczas korzystania z materaców dmuchanych należy pozbyć się z kieszeni ostrych lub kłujących przedmiotów. Ponadto warto zwrócić uwagę na źródła ciepła, które nie powinny znajdować się w pobliżu materaca dmuchanego, ponieważ wysoka temperatura może uszkodzić powierzchnię produktu.
4. Liczy się odpowiednie i bezpieczne napompowanie
Po prawidłowym rozłożeniu materaca możemy przystąpić do jego napompowania. Należy jednak pamiętać, że stosujemy jedynie pompki przeznaczone do nadmuchiwania materacy dmuchanych odpowiedniej marki.
Nigdy przenigdy nie używamy pompki rowerowej ani tym bardziej kompresora – materac to nie opona samochodowa, by za jego pomocą przemierzać autostrady. Kolejnym powodem używania tylko markowych pompek jest to, że takie firmy jak Intex czy Bestway stosują w swoich materacach specjalne trójfunkcyjne zawory, które są wyjątkowo odporne nie tylko na ciśnienie, ale również na czynniki zewnętrzne. Zawory są przez to kompatybilne tylko z markowymi pompkami.
W przypadku użycia pompki elektrycznej należy dodatkowo pamiętać o tym, że nie używamy jej dłużej niż 4-5 minut. Ogólnie najlepiej unikać zbyt częstego napompowywania materaca, ponieważ skraca to jego żywotność – najlepiej pozostawić go nadmuchanym, jak najdłużej jest to tylko możliwie, bez zbędnego dopompowywania. Po pierwszym napompowaniu swojego materaca należy zostawić go na parę godzin, ponieważ jego materiał ulegnie prawidłowemu rozciągnięciu – wtedy materac pozornie traci powietrze, co przez użytkownika może zostać mylnie uznane za objaw przedziurawienia powierzchni produktu.
5. Uwaga przed przepompowaniem!
Jednym z najczęstszych błędów prowadzących do uszkodzenia materaca jest jego przepompowanie – nigdy nie pompujemy produktu do maksymalnej objętości, ponieważ w wyniku wpływu jednego z wielu czynników może dojść do zmiany ciśnienia wewnątrz materaca, np. powietrze w materacu może pod wpływem temperatury zwiększyć swoją objętość i uszkodzić jego ściany.
Zdarzają się przypadki, że po nocy materac pozornie traci powietrze, które w rzeczywistości pod wpływem niższej temperatury zmniejsza swoją objętość kondensując się, a użytkownik uzupełniając ten "brak", w rezultacie przepompowuje materac – należy pamiętać o tym, że materac w pewien sposób "oddycha".
Materac dmuchany napompowujemy do 80-90% jego maksymalnej objętości, by przy dotknięciu pozostał wyczuwalnie miękki. Pamiętaj, że podczas użytkowania produkt może on wymagać dodatkowego dopompowania bądź spuszczenia powietrza (by nie doszło do naprężeń materiału) – rozciągliwość jest naturalną cechą winylu, z którego najczęściej wykonane są materace dmuchane.
6. Materac dmuchany to nie zabawka
Materac dmuchany nie jest zabawką, a praktycznym rozwiązaniem konkretnych problemów – dlatego nie wolno po nim chodzić i nie wolno absolutnie po nim skakać ani dzieciom żądnym zabawy, ani tym bardziej dorosłym. Obciążenie dynamiczne wynikłe z tego typu działań może spowodować rozległe uszkodzenia materaca.
Warto także zwrócić uwagę na obciążenie statyczne, czyli maksymalny ciężar dla materaca dmuchanego, by uniknąć uszkodzenia produktu przeciążeniem. Istnieje różnica między leżeniem na materacu, gdy ciężar ciała rozkłada się równomiernie na powierzchni a siedzeniem na nim, gdy obciążenie staje się punktowe i oddziałuje intensywnie na mały obszar produktu. Oprócz ostrych przedmiotów i dzieci poważnym zagrożeniem dla materaca dmuchanego bywają zwierzęta, które mogą próbować ostrzyć pazury o jego ściany.
7. Czystość przedłuża życie
Wielkim atutem tego typu materaców jest również łatwość z jaką utrzymuje się go w czystości, by przedłużyć jego żywotność i zwiększyć swój komfort oraz higienę wypoczynku – zazwyczaj wystarczy jedynie odkurzyć lub przetrzeć powierzchnię materaca wilgotną ścierką. Przed jakimkolwiek czyszczeniem produktu należy zapoznać się dokładnie z instrukcją, ponieważ materace bywają wykonane z różnych materiałów (najczęściej z PVC i chlorku winylu), które mogą wymagać specjalnego postępowania lub być narażone na złe działanie pewnych substancji. Przeważnie czyszczenie wymaga użycia jedynie wody lub alkoholu (odradza się używanie silnych związków chemicznych, gdyż mogą uszkodzić materiał). Pozbywanie się zabrudzeń nie jest tylko kwestią estetyczną, ale także całkowicie profilaktyczną, ponieważ zaschnięty brud może rozerwać przy rozkładaniu sklejone ze sobą fałdy materaca albo przebić powierzchnię podczas ścisłego wpakowania produktu do pudełka albo worka.
8. Odpowiednie przechowywanie
Niezwykle istotne jest odpowiednie przechowywanie materaca dmuchanego – przed jakąkolwiek próbą rozłożenia, jak i jego złożenia, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją. Samo pakowanie należy przeprowadzać z wyczuciem i delikatnie, by nie uszkodzić powierzchni materaca.
Odpowiednie przechowywanie produktu wydłuża znacznie jego żywotność: utrzymuje go w czystości, ogranicza jego kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i tym samym chroni go przed uszkodzeniem oraz poprawia ekonomię przestrzenną. Jeśli istnieje taka możliwość, warto zachować i wykorzystać oryginalne opakowanie materaca. Pamiętaj: źle przechowywany materac dmuchany z pewnością nie posłuży długo swojemu właścicielowi.
9. Zwierzęta zagrożeniem dla przedmiotów dmuchanych
Niektóre zwierzęta domowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla materaców dmuchanych – w szczególności koty i psy. Ich ostre zęby i pazury z pewnością nie są dobrym połączeniem z wszelkimi przedmiotami dmuchanymi. Ukochany piesek bądź mruczuś jest w stanie, czy to ostrząc pazurki, skacząc na materac, gryząc go itp, przebić powierzchnię materiału najmocniejszego materaca jednym ruchem. Dlatego należy zabezpieczyć swój materac dmuchany przed swoimi domowymi ulubieńcami w taki spobów, by ci nie pozbawili nas komfortowego snu.
10. Uszkodzenia
Materac dmuchany ulega czasami przebiciu – niestety, taka jest cena maksymalnego komfortu. Jednakże z reguły problem da się wyeliminować poprzez użycie zwykłej łatki naprawczej, która skutecznie łata dziury i pozwala na dalsze użytkowanie produktu.
Trudniejsze bywa samo znalezienie miejsca przebicia – samo szukanie często staje się szukaniem igły w stogu siana. Przede wszystkim materac należy umieść w dobrze oświetlonym miejscu, w którym można bez problemu manipulować i przemieszczać produkt. Napompuj materac do maksymalnej bezpiecznej objętości i w pierwszej kolejności dokonaj inspekcji zaworów, które najczęściej stają się przyczyną niechcianego uchodzenia powietrza z materaca. To może pomóc nam w zaoszczędzeniu czasu na ewentualnych poszukiwaniach.
Jeśli nie potrafimy znaleźć miejsca przebicia pomimo naszych starań, możemy spróbować wypróbowanych metod. Jedną z nich jest systematyczne badanie materaca dłoniami – miejsce w miejsce – tak aby wyczuć uchodzące powietrze.
Możemy do tego również wykorzystać nasz słuch, przykładając ucho do powierzchni materaca.
Innym rozwiązaniem jest użycie ciepłej wody zmieszanej z mydłem w płynie: taką mieszankę rozpryskuje się ostrożnie po całej powierzchni materaca (zaczynając od zaworu i szwów), po czym obserwuje się, w którym miejscu powstają bąbelki – wskazują one miejsce przebicia.
Znalezioną dziurę należy w jakiś sposób oznaczyć, np. kawałeczkiem taśmy samoprzylepnej, a sam materac wysuszyć (bez użycia suszarki).