KOSZYK JEST
PUSTY

Materac Dmuchany [Przewodnik]

mar01

Materac Dmuchany [Przewodnik]


Materace dmuchane są powszechnie traktowane jako alternatywa dla materaców tradycyjnych – ich trzema największymi atutami, którymi górują nad zwykłymi materacami, są przede wszystkim cena, ergonomia przestrzeni i łatwość w utrzymaniu ich w czystości.

Pierwszy materac dmuchany powstał w latach 40. XX wieku, a sama technologia jest rozwijana do dzisiaj, zwłaszcza przez amerykańską firmę INTEX, która zaczęła konkurować w kwestii zaawansowania technologicznego z innymi producentami z branży przedmiotów dmuchanych.

Dzięki wykorzystaniu opatentowanej przez firmę INTEX technologii Fiber-Tech Construction wyeliminowano problem "zapadania się", który do tej pory towarzyszył tradycyjnym materacom dmuchanym – sama technologia oparta jest na włóknach, które splecione ze sobą tworzą szkielet materaca, zapewniając mu strukturalną stabilność i wsparcie. Materace zostały wykonane z polichlorku winylu (PVC) – winyl jest zdecydowanie wytrzymalszy i przyjaźniejszy dla ludzkiego organizmu niż inne materiały, z których wcześniej wykonywano materace dmuchane. Wierzch materaca pokrywa się zazwyczaj bardzo delikatnym i nieirytującym dla skóry welurem.


Istnieją różnego rodzaju materace ze względu na rozmiar i wysokość profilu, z czego można wyróżnić materace jednoosobowe, dwuosobowe i rzadziej trójosobowe, a także materace klasycznej wysokości (20-25 cm), średnie (25-45 cm) i bardzo wysokie (powyżej 45-50 cm). Istnieją bardzo małe i niskie materace (twin size), które są przeznaczone do sporadycznego użytku lub dla dzieci, średnie (queen size), jak i materace większych rozmiarów (king size – są nazywane także "double high", ponieważ są zazwyczaj dwa razy wyższe od przeciętnej wysokości tradycyjnego materaca), mogące zupełnie służyć za alternatywę dla tradycyjnych łóżek. Dużym atutem materaców dmuchanych jest przede wszystkim możliwość regulowania poziomu komfortu przez odpowiednie napompowanie materaca – dlatego poleca się tego typu materace ludziom z permanentnym bólem pleców.

W kwestii napompowywania materaców dmuchanych można wydzielić materace z wbudowanym źródłem pompującym (np. wbudowana pompka elektryczna lub nożna) i takie, które napompowuje się osobnymi pompkami (nożnymi, ręcznymi czy elektrycznymi).

Za nim zdecydujesz się na kupno materaca dmuchanego, zastanów się, czemu ma on służyć

Materac jako główne łóżko

Chociaż charakterystyczną cechą materaców dmuchanych jest łatwość ich przemieszczania, a także w razie konieczności zmniejszenia ich powierzchni (by np. schować materac w szafie lub schowku), to niektóre modele materaców zostały stworzone do całodziennego użytku – zazwyczaj modele materaców pełniące funkcję głównego łóżka są droższe i bardziej ekskluzywne, a także wyższe (queen i king size) od innych materaców używanych sporadycznie, aczkolwiek w przypadku umieszczenia materaca na osobnym podwyższeniu (np. stelażu dla tradycyjnych materaców) stosuje się materacy mniejszych rozmiarów.

Jako łóżko dla gości

Idealnymi rozmiarami materaców, z których pragniemy korzystać sporadycznie, są rozmiar twin size i queen size. W przypadku odwiedzin rodziny lub znajomych liczy się przede wszystkim kwestia przestrzeni i operatywność łóżka – materac dmuchany zapewnia komfortowe rozwiązanie tego typu problemu: rozkładamy materac, napompowujemy, odpompowujemy i chowamy go do schowka.

Tego typu czynności nie wykonamy z tradycyjnym materacem ani nie zapewnimy takiego komfortu niewygodną sofą. Współcześnie wielu ludzi traktuje posiadanie własnego dmuchanego materaca dla gości jak np. posiadanie apteczki – zawsze może się przydać.

Na kemping, wspólny wypad

Specyficzną odmianą materaców dmuchanych są materace przeznaczone do użycia zewnętrznego (poza przestrzenią mieszkalną) w środowisku, które może być nieprzyjazne dla przedmiotów dmuchanych – na kempingu, wypadzie pod namioty czy podczas noclegu w samochodzie (jeśli posiadamy duży samochód i pragniemy zaoszczędzić na hotelach).

Charakteryzują się one najczęściej dodatkowym flokowaniem i zwiększoną wodoodpornością (co nie znaczy, że można go używać jako materaca plażowego), a także wbudowaną pompką – najczęściej nożną, ponieważ zapewnia to pełną ergonomię materaca i zaoszczędza dodatkowego osprzętowienia. Zdecydowanie lepiej zastępuje twardą matę i można go umieść w namiocie.

Aspekty, na które warto zwrócić uwagę podczas kupowania materaca dmuchanego

Decydując się na kupno materaca dmuchanego należy przede wszystkim polegać na producentach znanych i sprawdzonych marek, które zapewniają wysoką jakość produktu – w innym wypadku możemy otrzymać towar kiepskiej jakości i o krótkiej żywotności. Poza tym warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które powinny być odpowiednio skalibrowane z naszymi oczekiwaniami.

1. Porównanie modeli

Warto dokonać porównania różnych modeli materaców, których specyfikacja, przeznaczenie i dostępne funkcje odpowiadają naszym gustom. Zestawienie plusów i minusów pozwoli nam uzyskać bilans wskazujący najlepszy produkt dla naszej potrzeby. Warto zwrócić uwagę na markę, a także przedziały cenowe pomiędzy różnymi rodzajami towarów.

2. Wysokość i szerokość

Jednym z najważniejszych aspektów, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego dla nas materaca jest jego specyfikacja rozmiaru – szerokość oczywiście związana jest z kwestią, ile osób ma docelowo spać na materacu.

Bardziej złożonym problemem jest jego wysokość: tym wyższy materac, tym wymiarowo zbliża się on do rozmiarów prawdziwego łóżka, a tym samym zapewnia komfort dla osób, które nie chcą sypiać na niższych materacach, blisko podłogi.Natomiast materace o mniejszej wysokości, to materace z reguły tańsze, mniejsze i zdecydowanie łatwiejsze do spakowania i przenoszenia – dlatego są one bardzo dobrym rozwiązaniem dla sytuacji, w których łatwość szybkiego i sprawnego rozłożenia, a potem spakowania materaca, odgrywa znaczącą rolę.

3. Napompowywanie

Ogólnie materace można podzielić pod względem systemu napompowywania na dwa rodzaje: wewnętrzne i zewnętrzne.

Materace z systemem napompowania wewnętrznego, to np. materace z wbudowaną pompką elektryczną lub nożną. Zaletą tego typu materaców jest przede wszystkim komfort wynikający z braku potrzeby kupowania dodatkowych akcesoriów, aczkolwiek zazwyczaj materace z wbudowaną pompką są materacami droższymi i często wymagają dostępu do zasilania, by uruchomić system pompujący.

Materace nie posiadające wewnętrznego systemu napompowującego potrzebują natomiast użycia pompki (elektrycznej, nożnej, ręcznej).


4. Obciążenie maksymalne

Kupując materac dmuchany należy zwrócić szczególną uwagę na jego dozwolone przez instrukcję maksymalne obciążenie – z reguły materace dwuosobowe są bardziej odporne na obciążenie, aczkolwiek to zależy już od specyfikacji danego typu materaca i jego marki. UWAGA: nie należy mylić podanego na opakowaniu produktu lub w instrukcji maksymalnego obciążenia statycznego z obciążeniem dynamicznym (np. 25-kilogramowe dziecko skaczące na materac o maksymalnym obciążeniu statycznym wynoszącym 136 kg, spowoduje z dużym prawdopodobieństwem poważne uszkodzenie przedmiotu).

mar  01
Darmowe sklepy internetoweOprogramowanie sklepu internetowego